تاریخ روز جهانی گرافیک چه روزی است؟

?What is the date of World Graphic Design Day

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از علاقه مندی های گرافیست ها و طراحان داشتن روز و هفته اختصاصی دیزاین و جشن گرفتن و ارسال پیام تبریک روز جهانی گرافیک و دیزاین است. در این مقاله برای شما درباره تاریخ دقیق روز جهانی طراحی و تارخچه آن و همچنین انجمن بین المللی طراحی صحبت خواهیم کرد.  

نوشته: علیرضا دانافر
روز جهانی گرافیک چه روزی است - تاریخ روز جهانی گرافیک

آنچه در این مقاله می خوانید:

✅ تاریخ روز جهانی گرافیک چه روزی است؟

✅ دلیل انتخاب روز جهانی گرافیک چیست؟

✅ آیا روز گرافیک و روز دیزاین تفاوتی دارند؟

✅ درباره ایکو-دی (شورای جهانی دیزاین) …!

✅ شعار روز گرافیک در سال های مختلف چیست؟

تاریخ روز جهانی گرافیک چه روزی است؟

7 اردیبهشت ماه برای گرافیست ها و طراحان روز بسیار ویژه ای است. 27 آوریل به تاریخ میلادی که به تاریخ شمسی 7 اردیبهشت ماه هست تاریخ روز جهانی گرافیک (روز جهانی دیزاین) اعلام شده است که هرساله توسط طراحان سراسر دنیا گرامی داشته می شود. معمولا در این تاریخ مراسم ها و نمایشگاه های مختلفی در سرتاسر دنیا برگزار می شود. روز جهانی گرافیک و طراحی از سال 1995 هرساله و بدون وقفه جشن گرفته شده است. این روز در ایران نیز توسط انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران هرساله گرامی داشته و مراسم های مختلفی برگزار می شود.

آرم انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران

دلیل انتخاب روز جهانی گرافیک چیست؟

معمولا برای انتخاب روزهای خاص و نامگذاری آنها اتفاقات ویژه ای را در نظر گرفته وآن روز را نامگذاری می کنند. اما دلیل انتخاب روز جهانی گرافیک یا دیزاین به روزی بر می گردد که انجمن بین المللی دیزاین (ایکو-دی) یا ico-D که مخفف لاتین  international council of design است تاسیس شد. تاسیس انجمن بین المللی دیزاین (ایکو-دی) در تاریخ 27 آوریل 1963 در کشور انگلستان و در شهر  لندن صورت گرفت. اساس ایجاد این انجمن حمایت از طراحان جهان است.

 آرم انجمن بین المللی دیزاین (ایکو-دی) یا ico-D

آیا روز جهانی گرافیک و روز دیزاین تفاوتی دارند؟

درواقع هیچ تفاوتی بین این دو روز وجود ندارد. تا سال 2014 این انجمن به عنوان انجمن بین المللی طراحان گرافیک یا ایکوگرادا (Icograda) شناخته می شد. با توجه به اینکه در سال های اخیر رشته های طراحی مخصوصا گرافیک دیزاین گستردگی های بسیاری در زیرشاخه های مرتبط با طراحی داشت، نام این انجمن در دسامبر 2014 به انجمن بین المللی دیزاین (ایکو-دی) یا ico-D تغییر یافت. به دلیل محدود بودن عنوان قبلی این تغییر نام صورت گرفت تا بتواند دامنه ی گسترده ای از رشته های گرافیک دیزاین و طراحی را در بر بگیرد.

درباره انجمن بین المللی طراحی (ایکو-دی)

این انجمن بین المللی که در لندن تاسیس شد نماینده حوزه گرافیک و طراحان در تمام دنیا است که در جوامع بین المللی فعالیت می کند. مسئولیت اصلی این انجمن حمایت از طراحان سراسر دنیا و ارتقاء آگاهی آنها در مراسم های سالانه روز جهانی دیزاین است. البته از دیگر رسالت های ایکو-دی گسترش و شناساندن قابلیت های رشته گرافیک دیزاین در جهت منافع بشر دوستانه است. اگر در زمینه طراحی فعالیت می کنید، باید بدونید که می توانید عضو این انجمن بین المللی بشوید. شرایط عضویت در انجمن بین المللی طراحی (ایکو-دی) ویژگی ها و پیش نیاز هایی دارد که باید در وبسایت انجمن بین المللی طراحی (ایکو-دی) مطالعه کنید. البته انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران نماینده رسمی این انجمن در ایران است که می توانید در ابتدا در این انجمن عضو شده و از مزایای آن استفاده کنید.

شرایط عضویت در شورای بین المللی طراحی (iCO-D)

شعار روز جهانی گرافیک و دیزاین

هرساله به مناسبت روز جهانی دیزاین یک شعار سرلوحه فعالیت سالانه انجمن قرار می گیرد که در این بخش به مرور شعارهای و پوستر های روز جهانی گرافیک و دیزاین در چند سال اخیر می پردازیم.

شعار روز جهانی گرافیک و دیزاین در سال 1400

شعار و پوستر روز جهانی گرافیک و دیزاین در سال 1400

با توجه به اتفاقات سال 2020 در زمینه بیماری و تاثیرات آن بر جامعه بشری و اهمیت ارتباطات بین افراد جامعه انجمن بین المللی طراحی (ایکو-دی) جامعه جهانی را به عنوان یک خانواده واحد در نظر گرفته و شعار روز جهانی گرافیک و دیزاین را طراحی برای هریک و همه (Design for Each and All) اعلام نموده است. ایجاد زندگی بهتر توسط دیزاین و شکوفایی مجدد فعالیت ها برای تمامی انسان ها در امسال مورد تاکید انجمن بین المللی دیزاین (ایکو-دی) است.

شعار پوستر روز جهانی گرافیک و دیزاین در سال 1399- 2020

شعار و پوستر روز جهانی گرافیک و دیزاین در سال 1399

موضوعی که برای روز جهانی طراحی 2020 انتخاب شد «حرفه ای باشید» (Be a professional) بود. این موضوع اشاره و تاکید دارد بر نقش طراحان، نه فقط در زمینه های طراحی بلکه مسئولیت های طراح در مورد زمین، فرهنگ و انسان ها.

شعار و پوستر روز جهانی گرافیک و دیزاین در سال 1398

شعار و پوستر روز جهانی گرافیک و دیزاین در سال 1398

انجمن بین المللی دیزاین (ایکو-دی) با انتخاب شعار «زنان در طراحی» (Women in design) در سال 2019 برای روز جهانی گرافیک بدنبال تاکید و برجسته کردن نقش زنان طراح در دنیا بود. طراحانی که هوشمندانه و حساس و مسئولیت پذیر طراحی می کنند. در سال 2019 از طراحان زن تاثیرگذار در گذشته و اکنون تجلیل شد.  

شعار پوستر روز جهانی گرافیک و دیزاین در سال 1397

شعار و پوستر روز جهانی گرافیک و دیزاین در سال 1397

موضوع روز جهانی گرافیک در در سال 2018 «کودکان نیز می توانند» (Children can too) بود که در ادامه موضوع سال گذشته یعنی سال 2017 بود که تاکید بر نسل های جوان تر در طراحی دارد. انجمن طراحی در آن سال با انتخاب این شعار بدنبال شناخت ارزش ها و ظرفیت های طراحی برای تغییر در جهان بود.

شعار پوستر روز جهانی گرافیک و دیزاین در سال 1396 -2018

شعار و پوستر روز جهانی گرافیک و دیزاین در سال 1396

ایکو-دی در سال 2017 اعلام کرد شعار روز جهانی گرافیک و طراحی «جوان شروع کن» (Start young) است. انجمن بر این باور دارد که طراحی تحول آفرین است و همچنین بچه های امروز در دنیا آینده سازان و رهبران فردا هستند این شعار را انتخاب کرد. انجمن جهانی طراحی در سراسر جهان با برگزاری کارگاه ها و سمینار های آموزشی مفاهیم طراحی را برای کودکان شرح دادند.

شعار پوستر روز جهانی گرافیک و دیزاین در سال 1395 -2016

شعار و پوستر روز جهانی طراحی در سال 1395

«طراحی در عمل» (Design in action) شعار سال 2016 بود. انجمن بین المللی طراحی در آن سال از طراحان خواسته تا طرح های خودر را در این زمینه در جامعه انتشار دهند تا تاکیدی بر شناخت نقش و اهمیت گرافیست ها و طراحی در زندگی در سطح جهان شود.

شعار پوستر روز جهانی گرافیک و دیزاین در سال 1394 -2015

شعار و پوستر روز جهانی  دیزاین در سال 1394

انجمن بین المللی دیزاین (ایکو-دی) در جشن 52 سالگی انجمن شعار « امروز چگونه طراحی می کنید؟» (How are you designing today) را موضوع روز جهانی گرافیک و طراحی در سال 2015 اعلام کرد. انجمن از طراحان خواست تا فعالیت های خود را گسترش دهند، با یکدیگر همکاری داشته باشند و در جامعه حضور پررنگ داشته باشند تا رشته طراحی و گرافیک را گسترش داده و بر قدرت و اهمیت و تاثیر آن تاکید کنند.

آموزش جامع فتوشاپ و ایلوستریتور

سوالی دارید از ما بپرسید

منتظر نظرات شما درباره مقاله تاریخ روز جهانی گرافیک چه روزی است؟ هستیم لطفا در بخش نظرات بنویسید.

مقالات بیشتر

مقالات مرتبط: بهترین وب سایت ها برای گرافیست   بهترین وب سایتها برای ایده وخلاقیت   10 وبسایت کاربردی برای یک گرافیست

آموزش پروژه محور: دوره های آموزشی ویدئویی آکودان کلیک کنید

⬅️ راستی جهت آگاهی از مطالب آموزشی مختلف آکودان، در اینستاگرام و کانال تلگرام ما عضو شوید:

اینستاگرام: https://www.instagram.com/akodanschool/

تلگرام: https://t.me/AKODANSCHOOL

کتاب های PDF
دوره های ویدئویی